Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Накисване на чесъна преди засаждане - трябва ли да се прави

09 октомври 2023, 16:34 часа

Някои градинари се съмняват дали накисването на чесън във водороден прекис преди засаждане е полезно.

По този начин скилидките, престояли известно време в дезинфекционен разтвор, се освобождават от възможни инфекции и болести и съответно това осигурява по-бързо растеж и по-добра реколта. Но за да се постигне този ефект, необходимо е процедурата да се извърши правилно.

Накисване на чесъна преди засаждане

И така, за да приготвите разтвора, ще трябва да добавите 50 ml водороден прекис , който се разрежда в 1 литър топла вода. Разбъркайте добре течността. Поставете посадъчния материал в получения разтвор. Оставете го да престои половин час в него.

След като изтече времето за протичане на дезинфекциращата „вана“, можете спокойно да засадите чесъна в предварително подготвените за целта лехи.

Винаги засаждайте зимния чесън на това място и реколтата ще е богата

Този зеленчук обича плодородна почва . Ето защо, преди засаждането му тя трябва да бъде обилно наторена. За 1 квадратен метър площ трябва да добавите 4 - 6 кг (1/2 кофа) хумус и изгнили дървени стърготини, 1 литър буркан дървесна пепел, пилешки тор и вар. Всичко се смесва старателно с гребло и се вкопава в почвата на дълбочина 10 см. Не трябва да се добавя прясна органична материя преди засаждане на тази култура (това води до гниене), както и калиев хлорид и урея – този зеленчук не ги харесва.

Добър индикатор за засаждане на зеленчука е температурата на почвата 14 – 15 °C. И за да се увеличат шансовете за добра реколта, зеленчукът се засажда на 2 етапа - в края на септември и в средата на октомври.

Поради същите съображения посадъчният материал се засажда на различна дълбочина. Единият ред на 4 см, другият - 8. Направете 2 реда с разстояние 25 см и разстояние между скилидките 10 - 15 см. Но ако площта позволява, може да засадите и на малко по-голямо разстояние.

Най-добре е зеленчукът да се засажда след домати, краставици, ранно зеле, тиквички, тикви и пъпеши . Никога не го засаждайте след лук и други луковични растения - те страдат от общи заболявания, както и след ягоди - и двете култури са засегнати от нематоди.

След засаждане трябва да полагате следните грижи:

Разкопаване - извършва се през април, веднага щом лехите изсъхнат, това ще позволи раздробяването на почвената кора, за да може кислородът да достигне до корените. Трябва да разкопаете почвата плитко, на дълбочина от 3–4 см.

Мулчиране - веднага след засаждането на зеленчука, трябва да го покриете със слой торф или хумус от 5 см.

Поливане – то се осъществява само през месеците май и юни. Разходна норма - 1 кофа на 1 кв. м. Но честотата на поливане зависи от времето.

Още: Накиснете чесъна в ТОВА преди да го засадите и главите ще са двойно по-големи

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес